Chytře na rizika  
Systémové riziko v pojišťovacím sektoru EU

Systémové riziko v pojišťovacím sektoru EU

Dne 16. prosince 2015 Evropská rada pro systémová rizika (ESRB) publikovala zprávu o systémových rizicích v pojišťovacím sektoru EU.

ESRB zdůrazňuje, že pojišťovací sektor hraje důležitou roli v ekonomice. Jeho aktiva mají hodnotu dvou třetin HDP Evropské unie. Pojišťovny v eurozóně drží více jak 10% podíl na trzích s dlouhodobým bankovním dluhem a domácím suverénním (státním) dluhem.

ESRB identifikovala hlavní způsoby, jejichž prostřednictvím mohou být pojišťovny a zajišťovny zdrojem systémových rizik a násobit je:

  • „Pojišťovny mohou násobit šoky vlivem svého zapojení do tzv. netradičních a nepojišťovacích aktivit jako jsou např. spekulativní derivátové transakce.
  • Určité chování v oblasti alokace aktiv, jako jsou výprodeje aktiv při poklesu trhu, může mít procyklický dopad, a tím zhoršovat již i tak padající ceny.
  • Životní pojišťovny v některých částech Evropy by mohly narušit kontinuitu trhu při kolektivním selhání scénáře prodlužovaného období nízkých úrokových sazeb a náhlého pádu cen aktiv (tzv. dvojitý zásah). Garanční pojišťovací systémy a ozdravná opatření a opatření pro řešení krize, která jsou nyní k dispozici na národní úrovni, nejsou pravděpodobně schopná vypořádat se s takovým scénářem. Z krátkodobého hlediska jde ve skutečnosti o bezprostřední riziko v současných ekonomických podmínkách.
  • Podcenění rizika pojišťovnou, pokud zůstane bez povšimnutí mikroobezřetnostního dohledu, by mohlo vést k nedostatku substitutů v těch třídách pojištění, které jsou pro ekonomickou aktivitu životně důležité.“

ESRB také analyzovala stimuly obezřetnostní regulace, zejména Solvency II. Ta obecně zvýší požadavky na kapitál a rezervy. ESRB však klade otázku, zda jsou nutné pro řešení systémových rizik v pojišťovacím sektoru EU dodatečné nástroje pro makroobezřetnostní orgány.  

9-3-2016