Chytře na rizika  
Doporučení EBA k pákovému poměru v EU

Doporučení EBA k pákovému poměru v EU

Podle článku 511 Nařízení (EU) 575/2013 (CRR) má Evropský organ pro bankovnictví (EBA) podat Komisi do 31. října 2016 zprávu o několika aspektech pákového poměru. Ty zahrnují především to, zda zavedení pákového poměru jakožto požadavku na instituce by účinně omezilo riziko nadměrné páky a zda má být úroveň pákového poměru stejná pro všechny instituce nebo zda by měla být určena podle rizikového profilu a modelu podnikání a stejně tak i podle velikosti institucí. Proto EBA musela identifikovat modely podnikání, které odrážejí rizikové profily institucí, a zhodnotit způsob výpočtu pákového poměru. 

Pákový poměr se vypočítá jako kapitál instituce dělený objemem celkových expozic instituce. Kapitál se měří v souladu se CRR jakožto Tier 1 kapitál. Objem celkových expozic představuje součet:

  • hodnot expozic všech aktiv neodčítaných při určení kapitálu,
  • derivátů (podle specifických pravidel),
  • navýšení (add-on) pro úvěrové riziko protistrany u transakcí s financováním cenných papírů a
  • podrozvahových položek s využitím stejných konverzních faktorů jako pro standardizovaný přístup pro úvěrové riziko (avšak nominální hodnota těchto položek se nesnižuje o specifické úpravy o úvěrové riziko). 

Pákový poměr byl navržen Basilejským výborem pro bankovní dohled (BCBS) jako součást Basel III a jakožto jednoduchý, transparentní ukazatel, který není založen na riziku a který má doplnit existující rizikově založené požadavky na kapitálovou přiměřenost. V současném regulatorním rámci EU slouží pákový poměr jako monitorovací nástroj, který instituce vykazují a současně jej povinně uveřejňují. Avšak dosud nebyla stanovena žádná minimální požadovaná úroveň pákového poměru. Podle BCBS se očekává minimálně 3% úroveň založená na Tier 1 kapitálu a to počínaje 1. lednem 2018.

Zpráva EBA o pákovém poměru podle mandátu ze CRR byla publikována 3. srpna 2016. EBA potvrzuje, že 3% úroveň kalibrace pákového poměru je všeobecně konzistentní se stanovenými cíli. Tato kalibrace by dokonce znamenala vyšší požadavek na kapitál než rizikově založený požadovaný kapitálový poměr 8,5 % (sestávající ze 6 % minimální úrovně a z 2,5% bezpečnostní kapitálové rezervy po jejím plném zavedení) pro asi 33 % analyzovaných úvěrových institucí, pokud nejsou v úvahu vzaty požadavky na Pilíř 2. Podle EBA je pákový poměr ve výši 2 % nebo 2,5 % nedostatečný. 

Na základě analýz EBA doporučuje závaznou (tj. v rámci Pilíře 1) 3% úroveň pákového poměru pro Tier 1 kapitál, která by se obecně měla aplikovat na všechny úvěrové instituce podléhající CRR/CRD. EBA také doporučuje sledovat harmonogram Basileje. Kromě toho EBA poukazuje, že vyšší požadavky na pákový poměr mohou být oprávněné v případě globálních systémově významných institucí. Čitatel pákového poměru by měl představovat Tier 1 kapitál. Avšak budoucí vývoj na úrovni BCBS má být pečlivě monitorován. 

13-9-2016