Chytře na rizika  
Doporučení Basileje a názor EBA na regulatorní zacházení s účetními opravnými položkami

Doporučení Basilejského výboru a názor EBA na regulatorní zacházení s účetními opravnými položkami

Dne 29. března 2017 zveřejnil Basilejský výbor pro bankovní dohled své doporučení k prozatímnímu regulatornímu zacházení s účetními opravnými položkami a standardy v přechodném období. Toto opatření je reakcí na mezinárodní účetní standard IFRS9 k tvorbě opravných položek na základě očekávaných ztrát, který nabude účinnost 1. ledna 2018, a na podobný pokyn Rady pro standardy finančního účetnictví v USA, který – zjednodušeně podáno – nabude účinnosti 1. ledna 2020 pro vybrané banky, které jsou veřejně obchodovanými společnostmi, a v roce 2021 pro ostatní banky. Oba standardy jsou založeny na modelech očekávaných ztrát (expected credit loss, ECL). Účetní změny ovlivní regulatorní kapitál. Basilejský výbor hodlá v basilejském regulatorním rámci udržet v prozatímním období současné regulatorní zacházení s opravnými položkami. Výbor bude dále zvažovat dlouhodobý přístup k dopadům opravných položek na regulatorní kapitál.

Basilejský výbor také uznává, že v některých jurisdikcích může být vhodné zavést přechodné ustanovení týkající se dopadu ECL účetnictví na regulatorní kapitál. Hlavním důvodem je, že přechod na ECL obecně vyústí ve zvýšení celkového množství opravných položek na ztráty z úvěrů, což může v řadě případů snižovat kapitálové poměry. Přechodné ustanovení se musí vztahovat pouze k „novým“ opravným položkám vznikajícím jako výsledek přechodu k ECL účetnictví. Jurisdikce musí požadovat, aby banky uveřejňovaly, zda přechodné ustanovení aplikují. Kromě toho účetní opravné položky neodečítané od kapitálu CET1 by neměly být zahrnovány do Tier 2 kapitálu, neměly by snižovat hodnotu expozic ve standardizovaném přístupu a celkovou hodnotu expozic pro pákový poměr. Basilejský výbor představuje dva přístupy, jak lze přechodné období strukturovat.

V Evropské unii byl přijat IFRS 9 dne 22. listopadu 2016 jako náhrada předchozího standardu IAS 39 s datem zahájení pro první finanční rok začínající 1. ledna 2018 nebo po něm. Nicméně dne 23. listopadu 2016 Evropská komise, v rámci svých návrhů na CRR II/CRD V, předložila také návrh na přechodná ustanovení ke zmírnění dopadu IFRS 9 na CET1 kapitál a v důsledku toho i na kapitálové poměry (Viz článek 473a návrhu CRR II). Návrh je volbou pro instituce a umožňuje jim během přechodného období každý rok vracet zpět do CET1 kapitálu částku opravných položek vůči expozicím klasifikovaným ve stadiu 1 nebo 2 podle IFRS 9, kdy se však pro každý rok aplikuje rozdílný faktor zmírnění. Přechodné období by mělo trvat 5 let.

Názor EBA na přechodná ustanovení vůči zavedení IFRS 9 byl publikován 6. března 2017. EBA nadnesla několik připomínek, má obavy zejména ze zvýšené složitostí a je přesvědčena, že čtyřleté přechodné období by bylo dostatečné. EBA také zdůrazňuje, že náležité uveřejňování institucí, jakou možnost používají, je nanejvýše důležité.

7-4-2017