Chytře na rizika  
Proporcionalita v bankovní regulaci: Basilej srovnává mezi zeměmi

Proporcionalita v bankovní regulaci: Basilej srovnává mezi zeměmi

Mezinárodní finanční krize v letech 2007 – 2009 podstatně ovlivnila obezřetnostní regulaci. Regulatorní rámec se stává stále obsáhlejší a komplikovanější. Tato skutečnost posílila diskuzi o principu „proporcionality“, tj. zda stejná pravidla mají být přijímána pro celý sektor nebo zda rozdílná velikost, složitost, propojenost nebo jiná kritéria by měla být brána v úvahu a regulatorní pravidla přizpůsobena zejména pro menší a méně složité banky.

Basilejský koncept má v sobě začleněn princip proporcionality ve dvou základních aspektech. Především je určen pro velké, mezinárodně aktivní banky. A za druhé poskytuje v mnoha oblastech regulace výběr z přístupů – buď jde o zjednodušené, resp. standardizované přístupy, nebo o pokročilé přístupy, často založené na modelování.

Basilej vydala v srpnu 2017 dokument srovnávající současné přístupy k proporcionalitě v šesti jurisdikcích: Brazílie, Evropská unie, Hong Kong SAR, Japonsko, Švýcarsko a USA. Tyto přístupy se liší, pokud jde o kritéria i prahy používané při rozhodování o tom, na které banky se bude vztahovat specifická sada pravidel i pokud jde o regulatorní standardy, které podléhají proporcionální implementaci.

Byly identifikovány dvě strategie proporcionality:

  • kategorizační přístup (CAP), kdy jsou banky zařazeny do kategorií podle jednotlivých kvalitativních nebo kvantitativních charakteristik a pro každou kategorii se aplikuje specifický regulatorní režim;
  • přístup založený na specifickém standardu (SSAP), kdy jsou rozdílná kritéria proporcionality stanovena pro různé podmnožiny obezřetnostní regulace (např. požadavky na uveřejňování, poměry likvidity, limity pro velké expozice či tržní riziko) a v rámci nich pak aplikovány specifické požadavky. Podle tohoto přístupu tak může být jedna banka chápána jako „velká“ v určité oblasti obezřetnostní regulace a jsou na ni uplatněna přísnější kritéria, zatímco v jiné oblasti bude považována za „malou“ a budou se na ni vztahovat více uvolněná pravidla.

Přístup CAP je šířeji aplikován v Brazílii, Japonsku a Švýcarsku, zatímco SSAP se aplikuje v EU, Hong Kongu a USA. V mnoha případech však jsou tato dvě rozdílná schémata aplikována v kombinaci, tj. specifické výjimky jsou udělovány současně s rozdělením bank do regulatorních kategorií.  

23-10-2017